Aktualności

Dział Przegląd Informacji. Zadaniem działu ma być prezentacja różnych pogladów członków SFMW czy tez sypmatyków oraz informacji związanych funkcjownaowaniem organizacji, z którymi współpracujemy a niekoniecznie będących wspólnym stanowiskiem środowiska FMW czy też Stowarzyszenia FMW.
Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej
ul. Polanki 41/1, 80-308 Gdańsk
NIP 583-300-74-60
REGON 220532063
KRS nr 0000295148
Rachunek bankowy: ING Bank Śląski S.A.,
Nr 90 1050 1764 1000 0023 2582 8545
kontakt@fmw.org.pl

Zapraszamy na organizowany bezpośrednio po naszym Rajdzie "Piknik Rodzinny",
czekamy na Was!!!
"Piknik Rodzinny". 24.05.2025r. (sobota) godz. 15:00 Krąg gm.Śliwice (plac przy świetlicy).
15:00- Rozpoczęcie Pikniku
-Wykład Pani Anny Kołakowskiej z IPN-u Oddział Gdańsk: "Podporucznik Zdzisław Badocha ps."Żelazny" w walce o wolną Polskę". -Harcerze z "4 wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "BUKI" ze Śliwic" - minirecital.
-Recital poezji śpiewanej zaprezentuje Bard, Pan Andrzej Kołakowski.
dodatkowo:
Stoisko promocyjne "7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej".
Stoisko promocyjne IPN-u Oddział Gdańsk, Delegatura Bydgoszcz.
Wystawa "Międzywojewódzkiego Stowarzyszenia Detektorystyczno-Eksploracyjnego "Unia" (atrakcje dla dzieci).
Wystawa IPN-u o 5 Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej.
Stoisko Pań z Koła Gospodyń Wiejskich
18:00 Msza św. polowa , o. Marek Kiedrowicz
19:00 Zakończenie Pikniku
Serdecznie zapraszamy !!!
Organizator: Motocyklowy Rajd Pamięci Zdzisława Badochy "Żelaznego"
Współorganizator:
Gminny Ośrodek Kultury w Śliwicach
Stowarzyszenie FMW
Patronat Honorowy :
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Gmina Śliwice
Partnerzy Wydarzenia:
Międzywojewódzkie Stowarzyszenie Detektorystyczno-Eksploracyjne UNIA
Sołectwo Krąg
Sołectwo Lipowa
Koło Gospodyń Wiejskich Krąg
OSP Krąg
Patron medialny:
BoryTucholskie24.info
więcej »
19 kwietnia 2025 r. Dotarła do nas smutna informacja,
w dniu dzisiejszym do Pana odszedł nasz kolega z FMW Szczecin Bartłomiej Zarosiński. Niech spoczywa w pokoju, Wspomnijcie Go w modlitwie.
Zapraszamy na kolejną Mszę św. za Ojczyznę w Gdańsku, Bazylika św. Brygidy.6.04.2024 godz. 11.00. W 20 rocznicę śmierci Jana Pawła II. Msza poświęcona będzie upamiętnieniu wydarzeń z 1984, gdy młodzież odważyła się stanąć w obronie krzyży. Wspieramy też jako SFMW inicjatywę powstania filmu "Znak krzyża". W tę niedzielę, nastąpi przekazanie krzyż, który otrzymaliśmy od środowisk z Włoszczowej, z celem, oprawienia go i umieszczenia w Bursztynowym Ołtarzu Ojczyzny. To kolejne nasze wyzwanie. Uroczystości poświęcenia, konferencja, planujemy na 30-31 sierpnia a oficjalne odsłonięcie wraz z główna uroczystością, to 13 grudnia br. Zapraszamy


więcej »
Akcja Fundacja Polskich Wartości : Wielkanocna Paczka dla Rodaka I Bohatera na Kresach, którą po raz kolejny wspieraliśmy, wczoraj dobiegła końca. Wsparta przez SFMW - poniżej informacja od Darka Celińskiego, który nas tam reprezentował, wspierając Wojtka Woźniaka.
Przed wyjazdem określiłem zakres zadań, jaki założyłem do realizacji, należy się więc z tego rozliczyć. 1. Wsparcie w dystrybucji paczek- osobiście odwiedziliśmy kilkanaście rodzin, przekazując paczki z żywnością, środkami czystości oraz słodyczami. 2. Odwiedziliśmy żlobkoprzedszkola w Butrymańcach, Janczunach, Ejszyszkach, dwa w Koleśnikach, w Solecznikach, gimnazjum w Turgielach, szkołę specjalną w Solecznikach z pokazem szkolonego psa (razem 8 placówek) częstując słodyczami, dom kultury w Turgielach, starostwa w Kamionce i Koleśnikach, parafię w Wilnie oraz Solecznikach przekazując paczki, rozmawiając o problemach. 3. Odwiedziliśmy Caritas przekazując paczki z żywnością, chemią oraz odzieżą, zrobiliśmy wywiad nt potrzeb. 4. Przemieszczając się odwiedzaliśmy po drodze miejsca pamięci z modlitwą oraz zniczami. 5. Wykonaliśmy kompleksowe sprzątanie grobów Marii Piłsudskiej, dzieci, oraz Adama Piłsudskiego. 6.

Zrobiliśmy dokumentację zdjęciową remizy Straży Pożarnej w Butrymańcach oraz przeprowadziliśmy rozmowy nt potrzeb Straży Pożarnej w Butrymańcach oraz w Podborzu... rozpoczęliśmy procedurę pozyskania agregatu prądotwórczego dla Butrymańców oraz zainicjowania współpracy tamtejszej placówki ze strażakami z Solca Kujawskiego. Był też wywiad dla TVP WILNO. A jako niesamowity bonus uczestniczyliśmy w rekolekcjach w Butrymańcach a w mszy niedzielnej jako służba liturgiczna czytając 1 czytanie byliśmy świadkami jak cały kościół śpiewał pełne 3 zwrotki Boże coś Polskę.... to były chyba owocne dni.
Link do filmu z TVP Wilno Świąteczne paczki od Fundacji Polskich Wartości



Gdańsk, 28.02.2025 r.
Protokół z posiedzenia Zarządu SFMW - 26.02.2025 r.
W dniu 26 lutego 2025 r. odbyło się trzecie posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej.
Spotkanie odbyło się w formule online.
Na spotkaniu przyjęto następujące uchwały:
1. Uchwała Zarządu SFMW nr 18 z dnia 26.02.2025 r. w sprawie objęcia patronatem, wsparciem finansowym i organizacyjnym dla filmu Znak Sprzeciwu – protesty młodzieży w obronie krzyża we Włoszczowej – produkcja „Rafael” z Krakowa.
2. Uchwała Zarządu SFMW nr 19 z dnia 26.02.2025 r. w sprawie podjęcia Patronatu Honorowego 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Płocku w parafii św. Stanisława Kostki.
3. Uchwała Zarządu SFMW nr 20 z dnia 26.02.2025 r. w sprawie udostępnienia archiwaliów FMW do ekspozycji w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie.
4. Uchwała Zarządu SFMW nr 21 z dnia 26.02.2025 r. w sprawie rozpoczęcia procedury umieszczenia tablicy pamiątkowej SFMW na murze wokół Placu Solidarności (Pomnik Poległych Stoczniowców w Gdańsku).
5. Uchwała Zarządu SFMW nr 22 z dnia 26.02.2025 r. w sprawie: zmiany uchwały
nr 03/2023 ws. ustanowienia Krzyża Federacji Młodzieży Walczącej, powołania Kapituły Krzyża Federacji Młodzieży Walczącej oraz zatwierdzenia Regulaminu Kapituły Krzyża Federacji Młodzieży Walczącej
6. Uchwała Zarządu SFMW nr 23 z dnia 26.02.2025 r. w sprawie wystąpienia o medal „Pro Patria”
7. Uchwała Zarządu SFMW nr 24 z dnia 26.02.2025 r. w sprawie wprowadzenia nowego wzoru deklaracji SFMW. Uproszczenie dokumentu i wprowadzenie obowiązkowego zapisu RODO.
więcej »
Zapraszam, jak co miesiąc na Mszę za Ojczyznę w Gdańsku, ale też na obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które odbywają się w całej Polsce.


Zapraszamy, do zamawiania gadżetów FMW. Kto pierwszy ten lepszy. Nie robimy wysyłki, ale można indywidualnie ustalać odbiór. Wpłaty dokonujemy na konto SFMW. Prośba by ustalić wszystko z „Piona” Robert telefon - +48 607 046 800
Przypominamy się z dokonaniem opłat składek - dotyczy wszystkich członków SFMW. Wysokość składki rocznej 100 zł - z dopiskiem składka. Istnieje możliwość /kilka osób to uczyniło/ zwolnienia ze składki, prośba wtedy o przesłanie do zarządu SFMW stosownego wniosku. Pragniemy poinformować, że za rok 2025 składki opłaciło 14 osób... na ok 100 członków SFMW
więcej »
NASZ KOLEGA TOMASZ ADRJAN NIE ŻYJE!
Nie zdążyliśmy przyjąć Go do SFMW, tak bardzo ucieszyliśmy się na wieść, że ktoś z pierwszej ekipy FMW WiM, się odnalazł, mieliśmy zebrać jego wspomnienia, złożył deklarację do SFMW... O dacie pogrzebu, gdy tylko ustalimy, poinformujemy.
Spoczywaj w Pokoju.
24 stycznia doszło do tragicznego wydarzenia w gminie Jonkowo. Dziś zebrali się radni na XII Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Jonkowo. Zastępca wójta, Tomasz Stanisław Adrjan, niespodziewanie poczuł się źle. Wezwano karetkę pogotowia, która natychmiast przetransportowała go do szpitala. Niestety, w trakcie transportu stan pana Tomasza gwałtownie się pogorszył i, mimo wysiłków ratowników medycznych, zmarł.
TOMASZ ADRJAN
Jako student Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Akademii Rolniczo- Technicznej w Olsztynie był aktywnym działaczem opozycji demokratycznej w PRL. W okresie od 13.12.1981 r. do 17.07.1986 r. gromadził, przechowywał i kolportował na terenie Olsztyna podziemne wydawnictwa o charakterze antypaństwowym takie jak: ,,Nasze Wiadomości”, ,,Monit”, ,,Tygodnik Mazowsze”, ,,Amnesty International Newsletter”, ,,Promieniści”, ,,Solidarność Walcząca”, ,,Rezonans”, ,,Kłos”, ,,Nurty” oraz inne broszury i ulotki zdelegalizowanego NSZZ ,,Solidarność”. Pan Tomasz Stanisław

Adrian był również jednym z założycieli niepodległościowej organizacji Federacja Młodzieży Walczącej w Olsztynie powstałej w grudniu 1985 r. i podejmującej działalność opozycyjną do czerwca 1986 r. W ramach tej organizacji sporządził i kolportował w Olsztynie w nocy z 29 na 30 kwietnia 1986 r. około 1500 sztuk ulotek nawołujących do bojkotu obchodów święta 1- Maja o następujących tytułach: ,,1- Maja na działce”, ,,1- Maja naszym świętem”, ,,1- Maja świętem solidarnych”, ,,1- Maja na rybach”. Ponadto 23.06.1986 r. rozrzucił na terenie Olsztyna około 1000 sztuk ulotek nawołujących do czynnego protestu i niszczenia dekoracji w związku z X Zjazdem PZPR. W związku z aktywną działalnością niepodległościową Służba Bezpieczeństwa przeprowadziła z nim 11.09.1986 r. rozmowę profilaktyczno- ostrzegawczą. Pozostawał w zainteresowaniu SB do 1988 r.
więcej »
5 stycznia, Msza za Ojczyznę w pierwszą niedziela miesiąca w Gdańsku, Bazylika św. Brygidy godz. 11.00. Zapraszamy.
W dniu 28.12.2024 w Muzeum AK w Krakowie FMW z Krakowa i Nowej Huty zorganizowała Spotkanie Opłatkowe FMW . Przybyłych powitał Dyrektor Muzeum AK Pan dr. Jarosław Szarek, który podkreślił wkład Armii Krajowej jej testamentu na następne pokolenia , na niekształtowanie ich patriotyzmu i poświęcenia dla Ojczyzny . W tej swoistej „Sztafecie Pokoleń ” ważną rolę odegrała i odgrywa FMW jako kontynuatorka tych idei .
Naczelnik wydziału Edukacji IPN w Krakowie Pan Michał Masłowski zaprezentował dwa programy skierowane do członków FMW w Krakowie .Pierwszy to „ Wspomnienia „ w którym będzie można w siedzibie IPN w Krakowie nagrać swoje wspomnienia z działalności w strukturach FMW.
Drugi program to „FMW w szkole po 40 latach „ który nawiązuje do 40tej rocznicy wstąpienia młodzieży krakowskiej i nowohuckiej do Ogólnopolskiego FMW w roku 1985 .
Członkowie Federacji będą mogli opowiedzieć współczesnej młodzieży o swojej działalności z lat 80 tych w szkołach do których uczęszczali . Do tego programu zapisało się 12 osób. Przed połamaniem się opłatkiem odmówiono modlitwę za wszystkich nieżyjących członków FMW w Krakowie i Nowej Hucie . W spotkaniu uczestniczyło blisko 50 osób które na zakończenie mogły zwiedzić Muzeum AK.
Dziękujemy za piękny czas, który bez Was, nas nie był by taki sam.
więcej »
PROGRAM ,,STRAŻNICY PAMIĘCI"
„Strażnicy Pamięci” to autorski program Stowarzyszenia Federacji Młodzieży
Walczącej, którego celem jest wspieranie opieki nad grobami zmarłych działaczy
FMW, stanowiącymi materialne świadectwo kluczowych wydarzeń z historii Polski
związanych z upadkiem komunizmu w Polsce, a także wspieranie działań upowszechniających wiedzę na temat tych wydarzeń.
Zasady opieki nad miejscami pochówków zmarłych działaczy FMW.
Przygotowanie listy zmarłych działaczy FMW, która powinna zawierać imię i nazwisko, adres cmentarza z dokładnym określeniem położenia mogiły, okręgu FMW w którym zmarły działał oraz dane kontaktowe zgłaszającego mogiłę do programu ,,Strażnicy Pamięci".
Zostanie opracowany uniwersalny formularza z określeniem danych do uzupełnienia.
Ważne jest rozpoznanie, czy mogiła jest pod opieka rodziny. W sytuacji, kiedy grób zostanie określany jako ,, bez opieki". Należy zastosować dodatkowy pakiet opieki dla opuszczonych grobów.
Będą wyznaczone osoby w regionach, które będą nadzorowały realizację programu
na danym terenie.
Podstawowy pakiet opieki dla mogił działaczy FMW powinien obejmować:
Zapalanie ,,zniczy pamięci FMW":
- w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych (31 sierpnia);
- 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych;
- w rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce (13 grudnia).
Dodatkowo można uzupełniać kalendarz o inne daty okolicznościowe.
Wskazane jest, aby raz w roku zamówić Mszę św. w intencji zmarłych działaczy FMW
danego Okręgu.
Dodatkowy pakiet opieki dla mogił pozostawionych bez opieki bliskich
W sytuacji, kiedy bezsprzecznie zidentyfikujemy mogiłę działacza FMW jako opuszczoną, nieobjętą opieką rodziny, należy wdrożyć dodatkowy pakiet dla mogił opuszczonych, który powinien obejmować m.in.:
- czyszczenie grobów z liści, chwastów i innych zanieczyszczeń;
- jeśli groby wymagają naprawy, należy podjąć odpowiednie działania, aby je wyremontować.
Znicze pamięci FMW
Znicze FMW powinny być estetycznie ozdobione logotypami Federacji w barwach
narodowych (propozycja w przygotowaniu). Wskazane jest przygotowanie dedykowanych naklejek na znicze, które będą ozdobione orłem FMW, sloganem akcji np. ,,Pamiętamy, Będziemy Pamiętać" czy ,,Dziękujemy za Wolność" itp. oraz zawierać informację o projekcje ,,Strażnicy Pamięci".
WAŻNE. Należy zachować szczególną wrażliwość i ostrożność podczas realizacji programu ,,Strażnicy Pamięci", aby nadmiernie nie ingerować w opiekę mogił, które są objęte opieką najbliższych. Działania powinny być bardzo wyważone i nie mogą być zbyt nachalne!
więcej »

PŁASKOSŁOWIE
Mamy w naszym środowisku, wielu wspaniałych, zdolnych dziennikarzy, ludzi pióra a raczej klawiatury, grafików, fotografów.
Wydawaliśmy gazetki, pisaliśmy, walczyliśmy. Dla Was, otwieramy tę przestrzeń, swoisty hyde park, zapraszając do dzielenia się własnymi przemyśleniami, w formie felietonów, rysunków, grafik, zdjęć. Wskazane, krótkie, żartobliwe treści, trzymające się zasady, by miały odpowiedni poziom, nie obrażały personalnie i były merytoryczne. Zachęcam też do komentowania, dyskusji. Tematyka dowolna, choć dobrze, gdyby jednak nawiązywała do naszego DNA a raczej FMW, szeroko pojętego.
Teksty, ale i memy, zdjęcia Waszego autorstwa, można nadsyłać na skrzynkę kontakt@fmw.org.pl – należy je podpisywać – dopuszczalny jest pseudonim.
Zaczynamy od materiału z Warszawy. Ten tekst zamieszczony został w specjalnym wydaniu „Naszych Wiadomości” – przygotowanym na 40 lecie FMW.
Zapraszam do współtworzenia strony SFMW i FB
„Jacek” Robert Kwiatek

----------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem antykomunistą
Irek Grat
Jestem antykomunistą. Antykomunizmu nie wyniosłem z domu, lecz ukształtowały go warunki, w których żyliśmy. W moim domu nie rozmawiało się bowiem o polityce. Z perspektywy lat myślę, że mój tata miał lewicowe poglądy. Pamiętam jego szczerą nienawiść w odniesieniu do Niemców – wynikającą z doświadczeń kilkuletniego chłopca, żyjącego w czasie II wojny światowej na warszawskiej Ochocie – Rosjan traktował zaś jako wyzwolicieli.
więcej »
8 grudnia 2024 roku zakończyła się 11 Edycja Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach. Jako, że w tą edycję zaangażowało się Stowarzyszenie FMW, występowaliśmy w roli partnera akcji, wszystkim Wam należy się swego rodzaju raport z zakresu zrealizowanych działań. Jako osoby towarzyszące pojechało dwóch naszych reprezentantów: Krzysztof Knap oraz Dariusz Celiński. Codziennie na profilu FB ukazywała się relacja wzbogacona zdjęciami z tego co widzą ich oczy. Nie każdy z Was ma te media społecznościowe, więc raport ukazuje się tutaj.
- rozdysponowanych zostało 730 kartonów z produktami spożywczymi
- rozdysponowano 100 paczek z chemią i środkami czystości
- rozdano ponad 300 paczek świątecznych dzieciom, nauczycielom oraz opiekunom w mikołajki
- spotkaliśmy się ze starostami powiatów gdzie większość jeszcze stanowią Polacy, wysłuchaliśmy ich problemów : Butrymańce, Turgiele, Kamionka, Koleśniki, Soleczniki, Suderwa, Pikieliszki.
- odwiedziliśmy hospicjum w Wilnie, Caritas, Parafię św. Ducha, 5 szkół, 7 przedszkoli, oraz osobiście kilkanaście rodzin w tym rodzinę, na której dom spadł samolot DHL.
- odwiedziliśmy kilkanaście miejsc pamięci narodowej zapalając znicze i odmawiając modlitwę za Bohaterów tych miejsc.
Wszędzie witani byliśmy z niewyobrażalną gościnnością oraz radością, wszędzie byliśmy oczekiwani z niecierpliwością, nasza obecność tam jest niezbędna dla tych ludzi.
Kolejna Edycja odbędzie się w Święta Wielkanocne. Zapraszam do wspierania organizatora i wykonawcy: Fundacji Polskich Wartości materialnie, czynem oraz modlitwą.
Dariusz Celiński
więcej »
Witam

Zapraszamy na Spotkanie Opłatkowe w dniu 28.12.2024 o godz. 10.00 - informacja poniżej.
Zaproszenie dotyczy całego naszego środowiska FMW Kraków i N.Huta, gości z innych regionów, nie wygonimy i ugościmy, też będą mile widziani.
Wierzę że uda się spotkać w jak najszerszym gronie - proszę bądźcie ambasadorami tego przedsięwzięcia i informujcie wszystkich swoich, koleżanki, kolegów, którzy wspólnie z Wami współtworzyli FMW.
Warto się spotkać ponad... wszystkim, jest szansa by w końcu przemówić ludzkim głosem.
Zapraszam serdecznie
--
Pozdrawiam serdecznie
Piotr Fugiel
W dniu 7 .12.2024 odbyło się otwarcie plenerowej edukacyjnej wystawy pt. „LENIN W NOWEJ HUCIE„ zorganizowanej przez Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej oraz Towarzystwa Solidarnej Pomocy im. Kazimierza Fugla .Autorami są śp. Andrzej Stawiarski .Paweł Kalisz oraz Paweł Zachenter.

Wystawa opowiada dzieje pomnika W. Lenina w naszej dzielnicy postawianego w roku 1973. Odnajdziemy tam zdjęcia konkursu który ten pomnik wyłonił ,prace przygotowawcze oraz jego postawienie . Są też zdjęcia z zamachu na ten pomnik z 1979 r .
Najwięcej jednak zdjęć poświęconych jest działaniom zmierzających do jego usunięcia z lat 1982-1989. Dopiero miesięczne zmagania młodzieży nowohuckiej zrzeszonej w FMW od listopada do grudnia ich determinacja i konsekwencja doprowadziły do decyzji o jego usunięcia z Al. RÓZ.
O tym wszystkim przypomniał otwierający wystawę, uczestnik tych wydarzeń Piotr Fugiel. Przypomniał też rzecz mało znaną – Usunięty wtedy pomnik Lenina był pierwszym w cały bloku wschodnim i tego dokonali młodzi ludzie z Nowej Huty.
Wystawę można oglądać do końca grudnia na alei Róż w dawnym miejscu usytuowania pomnika.
Dziękujemy wszystkim którzy współtworzyli wystawę, organizatorom, współpracownikom i tym którzy dołożyli "cegiełkę" bo ona mogła zaistnieć.
więcej »
