2024-11-04
Koncert Niepodległości. Zapraszamy
XVI (56) Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”.
Inspiracją szesnastej premiery Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego jest 230 rocznica wojny Polski z Rosją i Prusami, znanej nie tylko jako Insurekcja Kościuszkowska, Powstanie Kościuszkowskie czy jak dawniej Rewolucja Polska 1794 ale też jako szereg lokalnych zrywów jak zwycięskie Powstanie Warszawskie 1794, Insurekcja Wileńska, Insurekcja na Żmudzi, Insurekcja w Kurlandii, Insurekcja w Wielkopolsce i wiele innych.
Tytuł tegorocznej edycji Koncertu Niepodległości stanowi dewiza kosynierów krakowskich z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Widoczna jest ona na sztandarze insurekcji, który zachował się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Został on nadany oddziałowi kosynierów krakowskich przez Tadeusza Kościuszkę 16 VIII 1794 r. podczas oblężenia Warszawy przez Prusaków.
Celem narracji jest upamiętnienie Powstania Kościuszkowskiego, ale też ukazanie zasług wojennych i czynu niepodległościowego polskich chłopów, włościan, kmieci i rolników w aspekcie wielowiekowej historii Polski, począwszy od XVI w. aż po czasy współczesne.
Jest to łącznie 56. edycja wydarzenia, które od 16 lat realizowane jest w Polsce, Kanadzie, Australii, na Litwie i na Łotwie. W 2019 roku anglojęzyczna edycja wydarzenia zaprezentowana została w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie.
REPERTUAR
Repertuar XVI Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, stanowią m.in. współczesne kompozycje oraz hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych. Zaprezentowane zostaną współczesne kompozycje stworzone do wiersza Marii Konopnickiej „A jak poszedł król na wojnę (1885), słów pieśni tradycyjnej Na Kopańskim moście” (XIX w.), pieśni Konfederatów Barskich „Zdaj się Polaku w opiekę Maryi” (1768) a także kompozycje „Szaniec Czarnej Madonny” oraz „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”. Kompozycjom współczesnym towarzyszyć będą hybrydowe aranżacje utworów historycznych jak „Sieczże Szweda, siecz” (1656), Marsz 1792 roku (1792), Duma o generale Jasińskim (1794), „Krakowiak Kościuszki” | „Bartoszu, Bartoszu” (1837), „Idźmy bracia” (1794), „Pobudka 1863” | „Polska powstaje” (1863), „Rota” (1908), „Ta co nie zginęła” (1914), „Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych” (1940) oraz piosekna Jacka Kaczmarskiego „Korespondencja klasowa” (1979/1985). Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają „Mazurek Dąbrowskiego” (1797) wraz z zapomnianymi dziś, czwartą i szóstą zwrotkami pieśni.
Patronat Honorowy
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzeja Dudy
Organizatorzy:
Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej
Muzeum Powstania Warszawskiego
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
Dofinansowanie:
Fundacja Energa
Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Partner:
Stowarzyszenie FMW
Patronat Medialny:
Tysol.pl
Polskie Radio S.A. Pokaż mniej