2008-03-10
Spotkanie w Łodzi
8 marca, czyli 24 lata po powołaniu do życia FMW przez warszawskich uczniów, spotkalismy się w Łodzi, w Instytucie Europejskim przy ul. Piotrkowskiej 258/260 na I Ogólnopolskie Spotkanie Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej.
Federacja wraca do gry
Po kilkunastu latach Federacja Młodzieży Walczącej wraca do działalności. W ubiegłym roku 1 września w Gdańsku, przedstawiciele kilku ośrodków FMW z okresu działalności konspiracyjnej powołali do życia Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej. 17 grudnia Sąd Rejonowy w Gdańsku zarejestrował SFMW. Na I Ogólnopolskie Spotkanie Członków i Sympatyków SFMW wybrano Łódź, dokąd 8 marca zjechała się prawie setka działaczy Federacji z całej Polski.
Spotkanie łódzkie miało charakter organizacyjny. Uczestniczyli w nim między innymi przedstawiciele: Gdyni, Krakowa, Gdańska, Warszawy, Wrocławia, Włocławka, Płocka, Kętrzyna, Piotrkowa Trybunalskiego, Konina, Nowego Sącza i oczywiście Łodzi. Otwarcie spotkania miało swoista pluralistyczną wymowę. Sekretarz Zarządu, Mariusz Sieraczkiewicz (FMW Kujawy) odczytał listy gratulacyjne od najważniejszych osób w państwie. Swoje życzenia przesłali: Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Lech Kaczyński, Marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz i Prezes Rady Ministrów, Donald Tusk. Listy od przedstawicieli dwóch partii wywodzących się z ogólnie pojętego obozu posierpniowego zostały dobrze przyjęte. Członkowie SFMW od samego początku podkreślają swoją pozycję społeczno-polityczną. Stowarzyszenie nie uczestniczy w bieżących działaniach politycznych żadnej partii, aczkolwiek utożsamiając się z korzeniami solidarnościowo-niepodległościowymi, akceptuje przynależność swoich członków do tych organizacji, które wywodzą się generalnie z nurtów opozycji posierpniowej. Dlatego na spotkaniu łódzkim zajęto się przede wszystkim sprawami związanymi z działalnością Stowarzyszenia. Robert Kwiatek (FMW Gdańsk), Prezes Zarządu Stowarzyszenia, szczegółowo omówił dotychczasowe działania SFMW. Mowa była o I Zimowym Turnieju Piłki Nożnej im. Adama Dydzińskiego w Kętrzynie, którego zorganizował Dariusz Krawczyk (FMW Gdańsk) z Lechii Gdańsk; kampanii na rzecz Błażeja Wyszkowskiego, dotyczącej zadośćuczynienia za krzywdy wyrządzone założycielowi Studenckiego Komitetu Solidarności przez władze PRLu, która zakończyła się przekazaniem treści Apelu do Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska; kwestiach związanych z organizacją Biura Zarządu i Biura Informacyjnego. SFMW korzystając z dobrodziejstw cywilizacji rozbudowało gdańską stronę www.fmw.org.pl, tworząc zarządzany z Krakowa portal ogólnopolski. Każdy region będzie posiadał swoją podstroję. Zasady funkcjonowania portalu wyjaśnił Robert Kubicz (FMW Kraków). Ksiądz Jarosław Wąsowicz (FMW Gdańsk) zrelacjonował prace związane z przygotowaniem do druku książki o Federacji, która ma być wydana z okazji 25-lecia założenia przez grupę warszawskich licealistów FMW w czerwcu 1984 roku.
Jednym z powodów założenia SFMW było zachowanie historii o tamtych latach. Zbyt wielu ludzi FMW już odeszło – Adam Dydziński, Dariusz Stolarski, Tadeusz Duffek, Robert Bodnar, Mieczysław Brzeziński, Radosław Cichoński, Wiesław Gęsicki, Andrzej Kuczyński… Stowarzyszenie pamięta o nich i robi wszystko, by to co zrobili dla Polski nie zostało nigdy zapomniane. Marek Łukaniuk (FMW Piotrków Trybunalski) przedstawił zgromadzonym w Instytucie Europejskim w Łodzi pierwszą listę osób, których uczczenie jest jednym z najważniejszych priorytetów SFMW. Obok upamiętnienia Tych, co odeszli byli działacze FMW powołali w listopadzie ubiegłego roku Archiwum FMW. Sprawy związane z funkcjonowaniem Archiwum w strukturach Fundacji Ośrodka KARTA nadzoruje Jacek Górski (FMW Warszawa). Na dzień dzisiejszy przekazano już do zarchiwizowania kilkanaście kartonów i skoroszytów z bibułą oraz transparenty i akcesoria drukarskie.
Ważnymi tematami łódzkiego spotkania było także uczestnictwo przedstawicieli Stowarzyszenia w lobbowaniu na rzecz zmiany ustawy kombatanckiej; współorganizacja kampanii uczczenia Rotmistrza Witolda Pileckiego – sprawę omówiła Dorota Serwadczak (MKO/FMW Wrocław); patronowanie inscenizacjom Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Barka” z Łodzi, specjalizującej się w drugiej konspiracji – sprawę omówił Paweł Wasążnik (FMW Łódź). Równie istotnym elementem spotkania było przedstawienie pozyskiwania środków z funduszy europejskich – tym zajął się Jacek Matusiak (FMW Gdańsk).
Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej przyjmując plan działania postanowiło otworzyć się dla obecnych dwudziestolatków, który nie obce są ideały FMW. Realizując projekty historyczne, dydaktyczne i gospodarcze SFMW chce zachęcić ludzi młodych do uczestnictwa w nich, a przez to do zaangażowania się w działalność, która stanie się pomostem pomiędzy przeszłością konspiracyjną, a tym co dziś jest najważniejsze dla członków Stowarzyszenia.
Spotkanie w Łodzi odbyło się dzięki wydatnej pomocy Projektu Łódź i senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego (FMW Zgierz). Wielu uczestniczących w nim członków FMW stanęło przed sobą niejednokrotnie po kilkunastu latach. Mając świadomość upływu lat, wszyscy zebrani postanowili zaangażować się w obchody 25-lecia powstania FMW. Realizowane przy tym inne projekty mogą tylko pomóc szerzeniu ideałów Federacji i rozbudowie Stowarzyszenia