2008-08-01
W listopadzie 2007 - na mocy umowy podpisanej pomiędzy Stowarzyszeniem Federacji Młodzieży Walczącej a Fundacją Ośrodka KARTA, powołane do życia zostało Archiwum FMW. Celem jego powołania było zgromadzenie w jednym miejscu, owoców działalności wydawniczej niezależnych organizacji młodzieżowych, działających w Polsce przed rokiem 1990. Trzon zbioru stanowi dorobek wydawniczy Federacji Młodzieży Walczącej, na który składa się ponad 140 tytułów prasowych wydawanych w latach 80-tych w blisko 40 ośrodkach przez komórki organizacyjne Federacji Młodzieży Walczącej. W Archiwum FMW gromadzone są także oficjalne dokumenty organizacyjne, dokumentacja pokazująca represje jakim była poddawana młodzież, wspomnienia, ikonografia a także eksponaty materialne jak znaczki, transparenty, powielacze.
Od listopada 2007 nasze zbiory sukcesywnie powiększają się dzięki przekazywanym darom. Tworzą one obecnie odrębną i unikalna kolekcję, gdzie po raz pierwszy w jednym miejscu dokumentowana jest walka młodzieży o Wolność i Niepodległość. Już dziś Archiwum FMW, ciesząc się dużym zainteresowaniem młodzieży i środowiska naukowego, przyczynia się do lepszego poznania zapomnianej lub często pomijanej karty historii najnowszej, jaką jest udział młodych ludzi w przemianach dokonujących się w Polsce.
Dzięki zgromadzonym zbiorom archiwum historycy będą mieli możliwość zbadania tematu, który do dziś nie został opisany w sposób, na jaki zasługuje. Dzięki tym zbiorom jesteśmy dziś w stanie w pełni zrozumieć czym w istocie była Federacja Młodzieży Walczącej.
Apelujemy do świadków historii o przekazywanie relacji oraz wspomnień z działalności opozycyjnej. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że tylko tak możemy zbliżyć się do historii, uchwycić ducha epoki, poznać mentalność oraz zrozumieć ludzi ją tworzących. Zebrane materiały są udostępniane w Czytelni Ośrodka KARTA oraz będą wykorzystywane w działalności wydawniczej Ośrodka Karta i Stowarzyszenia FMW.
Na zbiór Archiwum FMW składają się m.in. materiały przekazane przez Arkadiusza Bieleckiego (Lublin), Mirosława Bińka (Gdańsk), Artura Dąbrowskiego (Warszawa), Roberta Dobkowskiego (Płock), Jagodę Dydzińską-Lubowiecką (Olsztyn), Małgorzatę i Tomasza Dziemiańczyk (Reszel), Mirosława Gębskiego (Kielce), Jacka Górskiego (Warszawa), Tomasza Kaliny (Gdańsk), Mariusza Romana (Gdynia), Aleksandra Kopacza (Kraków), Marcina Krzyżańskiego (Kraków), śp. Andrzeja Kuczyńskiego, Roberta Kwiatka (Gdańsk), Grzegorza Lipca (Kraków), Roberta Napiórkowskiego (Warszawa), Andrzeja Nowakowskiego (Płock), Piotra Szynkiela (Warszawa), Jerzego Wieleckiego (Kętrzyn). Pełne Archiwum podziemne FMW Reg. Gdańsk.
Osobne podziękowania należą się Katarzynie Stachurskiej (Ośrodek Karta) oraz Jarosławowi Podsiadło (SFMW) za wysiłek włożony w zbieranie, porządkowanie i katalogowanie zbiorów Archiwum FMW. Ogrom wykonanej pracy pokazuje wykaz zgromadzonych zbiorów wchodzących w skład Archiwum FMW.
Jednocześnie apelujemy o współpracę do wszystkich osób mogących wzbogacić kolekcję AFMW oraz podzielić się swoimi wspomnieniami z działalności opozycyjnej. Zgodnie z zasadami bibliotecznymi dążymy do zdublowania egzemplarzy w samym Archiwum, zaś przekazywać egzemplarze posiadane w większej ilości przekazywać do innych ośrodków dokumentacyjnych (np. Europejskie Centrum Solidarności). Stąd prośba o przekazywanie wszystkich wydawnictw, których w chwili obecnej mamy mniej niż 4 egzemplarze.
Jacek Górski „Wiejski”