Nasze Wiadomości
Gdańsk, 28.02.2025 r.
Protokół z posiedzenia Zarządu SFMW - 26.02.2025 r.
W dniu 26 lutego 2025 r. odbyło się trzecie posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej.
Spotkanie odbyło się w formule online.
Na spotkaniu przyjęto następujące uchwały:
1. Uchwała Zarządu SFMW nr 18 z dnia 26.02.2025 r. w sprawie objęcia patronatem, wsparciem finansowym i organizacyjnym dla filmu Znak Sprzeciwu – protesty młodzieży w obronie krzyża we Włoszczowej – produkcja „Rafael” z Krakowa.
2. Uchwała Zarządu SFMW nr 19 z dnia 26.02.2025 r. w sprawie podjęcia Patronatu Honorowego 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Płocku w parafii św. Stanisława Kostki.
3. Uchwała Zarządu SFMW nr 20 z dnia 26.02.2025 r. w sprawie udostępnienia archiwaliów FMW do ekspozycji w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie.
4. Uchwała Zarządu SFMW nr 21 z dnia 26.02.2025 r. w sprawie rozpoczęcia procedury umieszczenia tablicy pamiątkowej SFMW na murze wokół Placu Solidarności (Pomnik Poległych Stoczniowców w Gdańsku).
5. Uchwała Zarządu SFMW nr 22 z dnia 26.02.2025 r. w sprawie: zmiany uchwały
nr 03/2023 ws. ustanowienia Krzyża Federacji Młodzieży Walczącej, powołania Kapituły Krzyża Federacji Młodzieży Walczącej oraz zatwierdzenia Regulaminu Kapituły Krzyża Federacji Młodzieży Walczącej
6. Uchwała Zarządu SFMW nr 23 z dnia 26.02.2025 r. w sprawie wystąpienia o medal „Pro Patria”
7. Uchwała Zarządu SFMW nr 24 z dnia 26.02.2025 r. w sprawie wprowadzenia nowego wzoru deklaracji SFMW. Uproszczenie dokumentu i wprowadzenie obowiązkowego zapisu RODO.
więcej »
Zapraszam, jak co miesiąc na Mszę za Ojczyznę w Gdańsku, ale też na obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które odbywają się w całej Polsce.


Zapraszamy, do zamawiania gadżetów FMW. Kto pierwszy ten lepszy. Nie robimy wysyłki, ale można indywidualnie ustalać odbiór. Wpłaty dokonujemy na konto SFMW. Prośba by ustalić wszystko z „Piona” Robert telefon - +48 607 046 800
Przypominamy się z dokonaniem opłat składek - dotyczy wszystkich członków SFMW. Wysokość składki rocznej 100 zł - z dopiskiem składka. Istnieje możliwość /kilka osób to uczyniło/ zwolnienia ze składki, prośba wtedy o przesłanie do zarządu SFMW stosownego wniosku. Pragniemy poinformować, że za rok 2025 składki opłaciło 14 osób... na ok 100 członków SFMW
więcej »
NASZ KOLEGA TOMASZ ADRJAN NIE ŻYJE!
Nie zdążyliśmy przyjąć Go do SFMW, tak bardzo ucieszyliśmy się na wieść, że ktoś z pierwszej ekipy FMW WiM, się odnalazł, mieliśmy zebrać jego wspomnienia, złożył deklarację do SFMW... O dacie pogrzebu, gdy tylko ustalimy, poinformujemy.
Spoczywaj w Pokoju.
24 stycznia doszło do tragicznego wydarzenia w gminie Jonkowo. Dziś zebrali się radni na XII Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Jonkowo. Zastępca wójta, Tomasz Stanisław Adrjan, niespodziewanie poczuł się źle. Wezwano karetkę pogotowia, która natychmiast przetransportowała go do szpitala. Niestety, w trakcie transportu stan pana Tomasza gwałtownie się pogorszył i, mimo wysiłków ratowników medycznych, zmarł.
TOMASZ ADRJAN
Jako student Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Akademii Rolniczo- Technicznej w Olsztynie był aktywnym działaczem opozycji demokratycznej w PRL. W okresie od 13.12.1981 r. do 17.07.1986 r. gromadził, przechowywał i kolportował na terenie Olsztyna podziemne wydawnictwa o charakterze antypaństwowym takie jak: ,,Nasze Wiadomości”, ,,Monit”, ,,Tygodnik Mazowsze”, ,,Amnesty International Newsletter”, ,,Promieniści”, ,,Solidarność Walcząca”, ,,Rezonans”, ,,Kłos”, ,,Nurty” oraz inne broszury i ulotki zdelegalizowanego NSZZ ,,Solidarność”. Pan Tomasz Stanisław

Adrian był również jednym z założycieli niepodległościowej organizacji Federacja Młodzieży Walczącej w Olsztynie powstałej w grudniu 1985 r. i podejmującej działalność opozycyjną do czerwca 1986 r. W ramach tej organizacji sporządził i kolportował w Olsztynie w nocy z 29 na 30 kwietnia 1986 r. około 1500 sztuk ulotek nawołujących do bojkotu obchodów święta 1- Maja o następujących tytułach: ,,1- Maja na działce”, ,,1- Maja naszym świętem”, ,,1- Maja świętem solidarnych”, ,,1- Maja na rybach”. Ponadto 23.06.1986 r. rozrzucił na terenie Olsztyna około 1000 sztuk ulotek nawołujących do czynnego protestu i niszczenia dekoracji w związku z X Zjazdem PZPR. W związku z aktywną działalnością niepodległościową Służba Bezpieczeństwa przeprowadziła z nim 11.09.1986 r. rozmowę profilaktyczno- ostrzegawczą. Pozostawał w zainteresowaniu SB do 1988 r.
więcej »
5 stycznia, Msza za Ojczyznę w pierwszą niedziela miesiąca w Gdańsku, Bazylika św. Brygidy godz. 11.00. Zapraszamy.
W dniu 28.12.2024 w Muzeum AK w Krakowie FMW z Krakowa i Nowej Huty zorganizowała Spotkanie Opłatkowe FMW . Przybyłych powitał Dyrektor Muzeum AK Pan dr. Jarosław Szarek, który podkreślił wkład Armii Krajowej jej testamentu na następne pokolenia , na niekształtowanie ich patriotyzmu i poświęcenia dla Ojczyzny . W tej swoistej „Sztafecie Pokoleń ” ważną rolę odegrała i odgrywa FMW jako kontynuatorka tych idei .
Naczelnik wydziału Edukacji IPN w Krakowie Pan Michał Masłowski zaprezentował dwa programy skierowane do członków FMW w Krakowie .Pierwszy to „ Wspomnienia „ w którym będzie można w siedzibie IPN w Krakowie nagrać swoje wspomnienia z działalności w strukturach FMW.
Drugi program to „FMW w szkole po 40 latach „ który nawiązuje do 40tej rocznicy wstąpienia młodzieży krakowskiej i nowohuckiej do Ogólnopolskiego FMW w roku 1985 .
Członkowie Federacji będą mogli opowiedzieć współczesnej młodzieży o swojej działalności z lat 80 tych w szkołach do których uczęszczali . Do tego programu zapisało się 12 osób. Przed połamaniem się opłatkiem odmówiono modlitwę za wszystkich nieżyjących członków FMW w Krakowie i Nowej Hucie . W spotkaniu uczestniczyło blisko 50 osób które na zakończenie mogły zwiedzić Muzeum AK.
Dziękujemy za piękny czas, który bez Was, nas nie był by taki sam.
więcej »
PROGRAM ,,STRAŻNICY PAMIĘCI"
„Strażnicy Pamięci” to autorski program Stowarzyszenia Federacji Młodzieży
Walczącej, którego celem jest wspieranie opieki nad grobami zmarłych działaczy
FMW, stanowiącymi materialne świadectwo kluczowych wydarzeń z historii Polski
związanych z upadkiem komunizmu w Polsce, a także wspieranie działań upowszechniających wiedzę na temat tych wydarzeń.
Zasady opieki nad miejscami pochówków zmarłych działaczy FMW.
Przygotowanie listy zmarłych działaczy FMW, która powinna zawierać imię i nazwisko, adres cmentarza z dokładnym określeniem położenia mogiły, okręgu FMW w którym zmarły działał oraz dane kontaktowe zgłaszającego mogiłę do programu ,,Strażnicy Pamięci".
Zostanie opracowany uniwersalny formularza z określeniem danych do uzupełnienia.
Ważne jest rozpoznanie, czy mogiła jest pod opieka rodziny. W sytuacji, kiedy grób zostanie określany jako ,, bez opieki". Należy zastosować dodatkowy pakiet opieki dla opuszczonych grobów.
Będą wyznaczone osoby w regionach, które będą nadzorowały realizację programu
na danym terenie.
Podstawowy pakiet opieki dla mogił działaczy FMW powinien obejmować:
Zapalanie ,,zniczy pamięci FMW":
- w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych (31 sierpnia);
- 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych;
- w rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce (13 grudnia).
Dodatkowo można uzupełniać kalendarz o inne daty okolicznościowe.
Wskazane jest, aby raz w roku zamówić Mszę św. w intencji zmarłych działaczy FMW
danego Okręgu.
Dodatkowy pakiet opieki dla mogił pozostawionych bez opieki bliskich
W sytuacji, kiedy bezsprzecznie zidentyfikujemy mogiłę działacza FMW jako opuszczoną, nieobjętą opieką rodziny, należy wdrożyć dodatkowy pakiet dla mogił opuszczonych, który powinien obejmować m.in.:
- czyszczenie grobów z liści, chwastów i innych zanieczyszczeń;
- jeśli groby wymagają naprawy, należy podjąć odpowiednie działania, aby je wyremontować.
Znicze pamięci FMW
Znicze FMW powinny być estetycznie ozdobione logotypami Federacji w barwach
narodowych (propozycja w przygotowaniu). Wskazane jest przygotowanie dedykowanych naklejek na znicze, które będą ozdobione orłem FMW, sloganem akcji np. ,,Pamiętamy, Będziemy Pamiętać" czy ,,Dziękujemy za Wolność" itp. oraz zawierać informację o projekcje ,,Strażnicy Pamięci".
WAŻNE. Należy zachować szczególną wrażliwość i ostrożność podczas realizacji programu ,,Strażnicy Pamięci", aby nadmiernie nie ingerować w opiekę mogił, które są objęte opieką najbliższych. Działania powinny być bardzo wyważone i nie mogą być zbyt nachalne!
więcej »
1
[2]
[3]
...
...
[63]
[64]
[65]
następna strona »